Historie brněnského zdravotnického školství sahá až do roku 1886, kdy byla při českém vlasteneckém spolku Vesna založena první Pokračovcí škola pro dívky. Pro naši školu je významným datem 1. 9. 1921, kdy v Merhautově ulici č. 37 vznikla odbočka Městských dívčích odborných škol. 1. 9. 1927 byl změněn název na Městskou školu pro ženská povolání. Ve školním roce 1931/32 přibyla v učebním plánu roční rodinná škola pro absolventy středních škol.
V roce 1935 vymohla ředitelka Anna Stuchlíková povolení ke stavbě nové školní budovy na parcele č. 15 v Merhautově ulici. Projekt ve funkcionalistickém stylu vytvořil přední brněnský architekt Josef Polášek a budova byla dokončena v r. 1938.
V letech okupace byla v nové budově umístěna škola německých ošetřovatelek a sociálních pracovnic. Po osvobození, již v září 1945, byla činnost školy obnovena v provizorních podmínkách vzhledem ke špatnému stavu budovy následkem války. V roce 1948/49 nabízela škola obory: dvouletá odborná škola pro ženská povolání, živnostenská pracovna šití šatů, škola dámského krejčovství, aranžérský kurz, roční vyšší škola, čtyřletá škola výživy a vyšší škola praktické dietetiky. Pro školní rok 1949/50 pak vešla v platnost nová koncepce výuky dívek zaměřující se na všeobecné vzdělání a přípravu pro praktický výkon konkrétních povolání. V té době zde byla dislokována vyšší škola sociálně–zdravotní. Ta byla později přemístěna do školy v Lipové ulici, jejíž vyšší škola výživy přešla naopak do ulice Merhautovy a byla s touto školou sloučena, následujícího roku přibyly další kuchyně, žákyně též pracovaly v dietní kuchyni nemocnice u sv. Anny. Organizovány byly také dvouměsíční kurzy vaření pro vojáky a důstojníky.
V roce 1951 byla při Fakultní nemocnici v Brně založena jako první v republice dietní poradna. Podnět k jejímu vzniku daly učitelky oboru klinické dietetiky a také obstarávaly s MUDr. Kameníkem její bezplatný provoz.
1. 7. 1953 byla škola převedena pod jurisdikci ministerstva zdravotnictví a dostala nový název – 3. zdravotnická škola – obor dietních sester. Rozhodnutím zdravotnického odboru KNV v Brně muselo být první poschodí školy od 1. 7. 1954 dáno k dispozici ONV Brno 3, a to „po dobu potřeby“. Pro následující období byla budoucnost školy zajištěna třídami sanitárních pracovníků a vedením kurzů správné výživy.
Od r. 1956 probíhá nepřetržitě také studium zubních techniků, původně zubních laborantů. Prvních 64 absolventů maturovalo v r. 1960.
V roce 1957/58 přibylo na škole dvouleté studium oboru rehabilitační pracovník a o rok později čtyřleté studium zubní laborant. Náročné specializace si vyžádaly četné úpravy interiéru budovy, zbudování laboratoří aj.
Od počátku šedesátých let dochází k dalšímu rozšiřování oborů, a to jak jejich počtu, tak forem studia. Zároveň se ústav profiluje jako zdravotnická škola se zaměřením na zdravotně–technické obory.
V roce 1961 převzal funkci ředitele JUDr. et MUDr. Karel Zrůst. V čele pedagogického sboru stál devatenáct let, během kterých udržel vysoký kredit školy.
V roce 1963 bylo poprvé otevřeno dvouleté studium oboru zubní instrumentářka pro absolventy základních škol.
Předposlední specializací, která doplnila počet vyučovaných oborů, se stal čtyřletý obor oční optik.
Na přelomu let sedmdesátých a osmdesátých škola organizovala také dvouletá pomaturitní dálková studia v oborech oční optik, radiologický laborant a rehabilitační pracovník. Zajímavostí období 1983–1987 bylo otevření jedné třídy oboru zubních laborantů pro libanonské studenty.
Listopadové události roku 1989 výrazně změnily systém středního zdravotnického školství. K tomu přispěli i pedagogové a studenti školy, kteří se ve dnech „něžné revoluce“ zařadili mezi několik nejaktivnějších v Brně. Vedení školy převzala PhDr. Anna Poláková, která dokázala iniciovat a zajistit dokončení velkolepé přestavby budovy. V letech 1990–1992 byla provedena rekonstrukce celé budovy, v letech 1992–1994 proběhla přístavba školy. Projekt vytvořil ing. arch. I. Ševeček a jednalo se o zvětšení tělocvičny a stomatologických laboratoří, výstavbu nových odborných učeben, hřiště na rovné střeše školy, rehabilitačního bazénu, masážní místnosti, dále vznikly rehabilitační tělocvična, posilovna, školní knihovna a odborné učebny pro výuku očních optiků. Na stavbu byla použita dotace ministerstva zdravotnictví ve výši 22,6 mil. Kč.
V souvislosti s reformou zdravotnického školství byl ve školním roce 1992/93 otevřen první ročník vyššího studia oboru diplomovaný fyzioterapeut jako tříleté denní studium. Ve školním roce 1995/96 začal další nový obor – diplomovaný radiologický asistent. Ve školním roce 1997/98 byly všechny obory pomaturitního kvalifikačního studia změněny v souladu s novou koncepcí na tříleté vyšší studium, kromě oboru diplomovaný asistent hygienické služby, jehož studium od roku 1998/99 probíhá pouze na vyšší škole v součinnosti se studiem středoškolským.
V roce 2003 se ředitelkou stává RNDr. Milada Odstrčilová. Začíná tak velmi důležitá etapa v historii školy, jejímž výsledkem je nejen její současná podoba, ale také vysoké renomé střední školy, která připravuje kvalifikované a erudované absolventy. V roce 2005 došlo ke sloučení pracovišť Lipová a Merhautova a řídit obě školy bylo často nelehkým úkolem. Byly nejen otevřeny nové obory, které se nyní řadí k těm nejvyhledávanějším: obnoveno dvouleté studium zubní instrumentářka (2005), se kterým souvisí i pravidelně otevírané dálkové kurzy tohoto zaměření (od roku 2013), maturitní obor masér sportovní a rekondiční (od roku 2009) a na vyšším odborném studiu tříletý obor dentální hygienistka (od roku 2008), ale také pozměněny názvy oborů stávajících. Pro všechny nové obory byly zařízeny moderní učebny praktické výuky. V letech 2013–2016 probíhaly následující zásadní rekonstrukce: celkové zateplení budovy, nová fasáda, venkovní žaluzie, celková rekonstrukce a modernizace sociálních zařízení, kotelny, modernizace kuchyně na Lipové a kuchyní pro výuku nutričních terapeutů, obnova hřiště aj. Po velmi dlouhých peripetiích se paní ředitelce podařilo také vybudovat jídelnu pro žáky a zaměstnance splňující všechny standardy současného stravování, která byla slavnostně otevřena 1. 3. 2017 s kapacitou 250 vydaných jídel denně.
Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Merhautově ulici v Brně je nutno vnímat jako důležitou součást našeho zdravotnického školství, jejíž jedinečnost spočívá v tom, že je jednou ze tří v České republice se zaměřením na obor dietní sestra a jednou ze dvou se zaměřením na obor oční optik. Škola je stálou zárukou dalšího rozvoje ve vyučovaných oborech tak, aby nestagnoval na současném stupni kvality a dokázala tak udržet jedno z předních míst mezi obdobnými institucemi v naší republice.
Text upravila Karla Miloševičová.
Zdroje:
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA A VYŠŠÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA V BRNĚ, MERHAUTOVA 15. Almanach 1953–2003. Brno, 2003, 246 s. Ilustrace: Antonín Hrůza.