Pracuješ-li rád samostatně, jsi zodpovědný a rád bádáš, je obor Laboratorní asistent pro tebe jako stvořený. Naučíš se mnoho o zdravém i nemocném těle člověka. Pronikneš do tajů mikroskopického světa. Budeš umět zjistit složení krve a objevit v ní známky nemocí. Dokážeš provést specifické chemické reakce se všemi biologickými materiály tak, aby lékař mohl stanovit diagnózu nemoci. Určíš jednotlivé druhy buněk a poznáš v mikroskopu všechny tkáně v lidském těle. Rozlišíš jednotlivé původce nemocí pod mikroskopem. Můžeš pracovat v různých laboratořích (např. hematologické, biochemické, histologické a mikrobiologické) s nejmodernější laboratorní technikou, a to jak ve zdravotnických zařízeních, tak i v soukromých laboratořích. A můžeš si také rozšířit vzdělání i na vyšší odborné škole nebo na vysoké.
Studium je určené pro absolventy základních škol. V prvních dvou ročnících se výuka věnuje převážně všeobecně vzdělávacím předmětům. Z odborných předmětů získávají žáci nejprve základy - např. znalosti o laboratorní technice, somatologii, první pomoci, patologii a analytické chemii. Od třetího ročníku je těžiště studia přesunuto převážně na maturitní o odborné předměty. Je to klinická biochemie (je to hlavní odborný předmět, sleduje a vyhodnocuje poruchy metabolizmu v organizmu); histologie (poskytuje základní vědomosti z cytologie, obecné histologie a mikroskopické anatomie); hematologie (nauka o krvi a chorobách krve) a mikrobiologie (náplní je bakteriologie, virologie, mykologie a parazitologie, ale i základy imunologie a epidemiologie).
Výuka probíhá jako čtyřleté denní studium na pracovišti Lipová. Součástí studia je i praktická výuka předmětů klinická biochemie, hematologie a transfuzní služba, histologie a histologická technika a mikrobiologie, která probíhá ve školních laboratořích a v laboratořích brněnských nemocnic. Ve třetím ročníku žáci vykonávají měsíční souvislou odbornou praxi v nemocničních laboratořích a v soukromých laboratorních zařízeních.
Podmínkou přijetí ke vzdělávání je dokončení povinné devítileté školní docházky a splnění podmínek přijímacího řízení. Součástí přijímacího řízení jsou:
Konkrétní kritéria přijímacího řízení pro obor jsou stanovena vždy do 31. ledna příslušného školního roku, ve kterém přijímací řízení probíhá, a zveřejněna na webových stránkách školy.
Studium je ukončeno maturitní zkouškou. V současnosti je maturitní zkouška složena ze dvou částí – společné (státní), v níž žák skládá zkoušku povinně ze dvou předmětů (český jazyk a literatura a volitelně cizí jazyk nebo matematika) a části profilové (školní), složené z praktické maturitní zkoušky z vylosovaného předmětu (klinická biochemie, hematologie a transfuzní služba, histologie a histologická technika a mikrobiologie a imunologie) a ze dvou ústních zkoušek z předmětu klinická biochemie a výběrových předmětů (hematologie a transfuzní služba, mikrobiologie, imunologie a epidemiologie).
Absolvent je připraven pro další vzdělávání na vyšších odborných i vysokých školách. Výhodu bude mít zejména v přírodovědných oborech, kde uplatní své předchozí odborné vzdělání. Absolventi si mohou prohloubit své vzdělávání a zvýšit kvalifikaci studiem VOŠZ na naší škole v oboru Diplomovaný zdravotní laborant, nebo bakalářským studiem na lékařských fakultách.
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola
zdravotnická Brno, Merhautova, příspěvková organizace
Merhautova 590/15
613 00 Brno
Telefon: +420 545 576 263
E-mail: infomerhautova@szsbrno.cz