Jako oční optik pomůžeš lidem lépe vidět. Na základě předpisu na brýle zvládneš zabrousit brýlové čočky do brýlové obruby, která skvěle padne, dobře se nosí a hlavně sluší. Hravě si poradíš se všemi druhy běžných i speciálních brýlí.
Naučíš se všechna měření potřebná k tomu, aby brýle dobře splňovaly nejnáročnější požadavky. Dokážeš poradit klientovi s výběrem vhodných obrub a poskytnout mu i další odborné rady. Ani oprava brýlí pro tebe nebude problém. Uplatnění najdeš ve všech očních optikách nebo ve firmách, které obchodují s brýlovými čočkami či obrubami. S nabytými zkušenostmi a znalostmi můžeš začít podnikat a rozšiřovat si své vzdělání v oblasti optometrie nebo ortoptiky.
Jsi-li manuálně zručný, baví tě práce s lidmi, pak najdeš v oboru oční optik práci, která tě bude bavit.
Obor oční optik připravuje žáky pro výkon povolání očního optika, který úzce spolupracuje s optometristou a oftalmologem v oblasti zajišťování korekce refrakčních vad očí. Absolvent je schopen zhotovovat všechny druhy běžných i speciálních brýlí a zrakových pomůcek podle předpisu lékaře nebo optometristy, provádět jejich přizpůsobování a opravy a poskytovat odborné rady.
Výuka probíhá na pracovišti Merhautova. Vzdělávání je organizováno jako čtyřleté denní. Součástí vzdělávání je praktická výuka v předmětu zhotovování brýlí, kterou žáci vykonávají v odborných učebnách školy pod vedením odborných učitelů. Ve 3. ročníku žáci vykonávají souvislou odbornou praxi na vybraných pracovištích očních optik v celkovém rozsahu čtyř týdnů. Žáci se také mohou účastnit odborné stáže v zahraničí v rámci projektu Erasmus+.
Podmínkou přijetí ke vzdělávání je dokončení povinné devítileté školní docházky a splnění podmínek přijímacího řízení. Součástí přijímacího řízení jsou:
Upozorňujeme v souvislosti s výše uvedeným, že součástí praktické výuky je práce s rotujícími stroji (brusky, vrtačky, leštičky...), proto tento obor není vhodný pro epileptiky. Vylučují se i duševní nemoci a závažné poruchy chování z důvodu komunikace se zákazníkem v oční optice.
Konkrétní kritéria přijímacího řízení pro obor jsou stanovena vždy do 31. ledna příslušného školního roku, ve kterém přijímací řízení probíhá, a zveřejněna na webových stránkách školy.
Vzdělávání je ukončeno maturitní zkouškou v souladu s platnými předpisy. V současnosti je maturitní zkouška složena ze dvou částí. Společná (státní) část, v níž žák skládá zkoušku povinně ze dvou zkoušek (český jazyk a literatura, anglický jazyk nebo matematika). Dále z části profilové (školní) složené z praktické maturitní zkoušky a z ústní zkoušky z teoretických odborných předmětů.
Po úspěšně vykonané maturitní zkoušce se mohou žáci dále vzdělávat na vyšších odborných nebo vysokých školách. Nejvyššího vzdělání v oboru lze dosáhnout absolvováním tříletého bakalářského studia optometrie nebo ortoptiky na vysoké škole a následného magisterského studia. Absolventi se mohou specializovaných odborných kurzech celoživotního vzdělávání.
Na základě odborné způsobilosti se absolvent uplatní jako pracovník v oční optice nebo také v oblasti obchodu s optickými pomůckami a přístroji. Po úspěšném vykonání maturitní zkoušky může samostatně podnikat v oboru na základě živnostenského oprávnění.
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola
zdravotnická Brno, Merhautova, příspěvková organizace
Merhautova 590/15
613 00 Brno
Telefon: +420 545 576 263
E-mail: infomerhautova@szsbrno.cz